Czy manicure hybrydowy jest szkodliwy?

lipca 10, 2017
Manicure hybrydowy istnieje na rynku od ponad 10 lat, natomiast największą popularność zdobył całkiem niedawno, kiedy zauważono, że jest on zdecydowanie łatwiejszy do noszenia od tradycyjnego manicure.
Jeszcze niedawno wykonanie manicure hybrydowego wymagało od nas większej ilości czasu, ale w ostatnim czasie ten proces zdecydowanie przyspieszono. To pewnie stąd wzięła się tendencja do wybierania manicure hybrydowego ponad manicure tradycyjnym.

Jakie są zalety manicure hybrydowego?

Manicure hybrydowy to przede wszystkim trwałość. Dobrze wykonany może wytrzymać nawet do 3 tygodni. Tutaj trzeba dodać, że fakt, iż u mnie hybryda trzyma się ponad 2 tygodnie, nie oznacza, że tak musi być i w Waszym przypadku. Wszystko zależy od rodzaju płytki paznokcia jaką mamy. To samo dotyczy i zwykłych lakierów do paznokci.
Lakiery hybrydowe są trwałe, odporne na zniszczenia, nadają naszym paznokciom blask, a także cały proces malowania paznokci jest zdecydowanie krótszy. Nie musimy czekać aż lakier zaschnie i możemy od razu cieszyć się ładnym manicure.
Czym jest lakier hybrydowy?

Jak sama nazwa wskazuje, lakier hybrydowy to hybryda, czyli połączenie czegoś i w tym wypadku jest to mieszanka lakieru tradycyjnego i miękkiego żelu. To właśnie żel powoduje powstanie tej różnicy między lakierem zwykłym a lakierem hybrydowym.
Ja mam raczej słabe paznokcie, które lubią się łamać i lakier hybrydowy stanowi dla mnie dodatkową warstwę ochronną.

Manicure hybrydowy jest szkodliwy?

Twierdzenie, że manicure hybrydowy jest szkodliwy dla naszego organizmu jest lekko przesadzone. Tak naprawdę są trzy czynniki, które mogą zostać uznane za szkodliwe.
Przede wszystkim jest to aceton, który potrzebny jest to usunięcia lakieru hybrydowego. Można to zrobić za pomocą pilnika lub frezarki, ale jeżeli nie mamy wprawy, to możemy sobie zrobić krzywdę. Aceton jest na pewno najszybszy w użyciu.
Dodatkowo mamy tu do czynienia z alkoholem, którego używamy do odtłuszczenia płytki paznokcia. Powoduje on wysuszenie się skóry wokół paznokcia, co może prowadzić to pękania skóry i może być bardzo bolesne. Ja radzę sobie z tym z pomocą wazeliny, którą nakładam przed całym procesem. Stanowi ona barierę ochronną i zmniejsza ryzyko nieprzyjemnych doświadczeń.
Ostatni czynnik, który jest tak naprawdę najbardziej niebezpieczny to lampy, których używamy do wysuszenia lakieru hybrydowego.

Lampy w manicure hybrydowym

Obecnie na rynku mamy dwa rodzaje lamp - lampy UV oraz lampy LED. Jakiś czas temu bardzo modnym było wymienianie lamp UV na lampy LED, ponieważ twierdzono, że lampy UV były tymi niebezpiecznymi, jednak nie do końca tak faktycznie było.
Główną różnicą pomiędzy lampami UV i LED jest przede wszystkim wydajność. Lampy LED mają tę samą moc co lampy UV, ale są trwalsze. Są one faktycznie zdrowsze dla naszej skóry, ale wynika to z tego, że proces wysuszania lakieru pod taką lampą jest po prostu krótszy.
Temat lamp został poruszony przez doktor Adigun, eksperta Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej, która zauważyła, że wszystko zawsze zaczyna się od nas. Światło UV ma inny wpływ na każdego z nas. Mamy tu do czynienia z uwarunkowaniami genetycznymi, ponieważ niektórzy z nas są bardziej lub mniej odporni na światło UV. Dodatkowo niektóre przypadłości medyczne, na które cierpimy lub leki, które przyjmujemy, mogą mieć wpływ na nasz odbiór światła UV.
Doktor Adigun nie pozwala nam zapomnieć, że oba typy lamp emitują to samo światło UVA. Nie jest ono tak szkodliwe jak palące światło UVB, natomiast również wnika w naszą skórę mając wpływ na nasze DNA i kolagen zawarty w skórze. Oznacza to, że może powodować szybsze starzenie się naszej skóry, a także może mieć wpływ na zwiększenie ryzyka powstawania raka.
Mimo tego, że lamp używamy bardzo krótko (od 30 do 120sek, w zależności od samej lampy i preparatu), to mimo to należy mieć na uwadze, iż lampy UV emitują większe wiązki światła niż promieniowanie słoneczne.


Wiem, że w tym momencie wszystko rysuje się w czarnych barwach, ale czy na pewno jest aż tak źle?

Czy muszę zrezygnować z manicure hybrydowego?

Dotarłam do oświadczenia wydanego w 2015 roku przez The Skin Cancer Foundation, która ustosunkowała się do tematu używania lamp UV w manicure hybrydowym.
Fundacja ta skupia się na zapobieganiu, wczesnym wykrywaniu oraz leczeniu raka skóry. W swoim oświadczeniu The Skin Cancer Foundation mówi o tym, że faktycznie oba typy lamp emitują światło UVA, jednakże zauważają również, że nawet bardzo częste i intensywnie korzystanie z tych lamp nie powoduje tak dużego ryzyka dla naszego zdrowia. Lampy te prezentują średnie zagrożenie, na pewno niższe niż to, które możemy spotkać w solariach czy urządzeniach, które powodują zmianę koloru naszej skóry.

Jak się zabezpieczyć?

Jeżeli chcecie poczuć się bezpiecznie podczas całego procesu wykonywania manicure hybrydowego, zalecane jest używanie kremów z filtrami UVA i UVB czyli tych samych kremów, których używacie aby chronić się przed promieniowaniem słonecznym. Taki krem należy zaaplikować ok. 20 min przed całym procesem malowania paznokci.Manicure hybrydowy jest na pewno wygodnym rozwiązaniem, jednak każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zagrożenie z tym związane to jest coś, co spowoduje zmianę w Waszym myśleniu. Jest to sprawa indywidualna.

Ja na razie z manicure hybrydowego nie rezygnuje, natomiast pamiętam o zabezpieczeniu skóry i to samo zalecam i Wam!

9 komentarzy:

 1. Mi sporo wątpliwości wyjaśniła strona modoweinspiracje.pl, bo wcześnie nieświadomie sama sobie szkodziłam. Niestety, hybrydy mogą szkodzić, jeżeli są źle nakładane i źle zdejmowane, a ja popełniałam sporo błędów. Na szczęście już ich nie robię. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam ja robię od wielu lat i nie uważam go za niebezpiecznego. Oczywiście niszczy sie płytkę ale coś za coś

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam ja również często wykonuję hybrydę i uważam, ze jest ona bezpieczna. Wiadomo jak się chodzi do kosmetyczki to wszystkim możemy się zarazić, a brzydka i cienka płytka to coś chyba normalnego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze wiedzieć !
  Moim ostatnim odkryciem są przepiękne torebki Nucelle
  https://www.rinko.pl/pl/producer/Nucelle/9

  OdpowiedzUsuń
 5. Hi
  nice article it was very useful.is that really harmful? i dont think so. you can also refer my page for more information
  laser treatment for hair removal

  OdpowiedzUsuń
 6. Hi
  i just read your article it was very intresting. is it really harmful? i dont think so what happens if we done manicure. if you have any quiries you can visit my page.
  Best Gynecology Hospital in Hyderabad

  OdpowiedzUsuń
 7. Raz na jakiś czas na pewno nie będzie szkodliwy!

  OdpowiedzUsuń

Nie spamujemy mośki! Reklamy mnie nie ruszają, ale przeszkadzają w obserwowaniu komentarzy i odpowiadaniu na nie :)

Szablon edytowany przez Aasieek. Obsługiwane przez usługę Blogger.